Gry w awangardę (tytuł roboczy)

17 listopada 2017 – 18 lutego 2018

Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków

 

kuratorzy: Nadja Perilli, Silvia Parlagreco, Natalia Zarzecka, Olga Jaros

 

W 2017 roku przypada 90. rocznica urodzin wybitnego włoskiego awangardzisty Achille Perillego. Jubileusz ten zbiega się z ogłoszonym Rokiem Awangardy, co z uwagi na związki Perillego z Polską, a w szczególności z Tadeuszem Kantorem, skłania do podjęcia próby przybliżenia polskiej publiczności tego wyjątkowego eksperymentatora, jednego z wielkich twórców awangardy europejskiej.

Achille Perilli znany jest przede wszystkim ze swoich abstrakcyjnych obrazów o geometrycznych, niekończących się kształtach. Równie swobodnie co w technice malarskiej, Perilli wyraża się też jednak w rzeźbie, a także grafice, ceramice, aż po działalność teatralną, w której nowatorskie działania sceniczne łączyły się ze sztukami plastycznymi i muzyką. Perilli jest również uznanym badaczem i teoretykiem awangardy – założycielem i wydawcą kilku czasopism poświęconych głównie sztuce współczesnej.

Perilli odegrał też wielką rolę jako promotor artystów polskich we Włoszech. W 1968 roku brał udział w Rencontre International w miejscowości Vela Luka w b. Jugosławii, gdzie pośród artystów z Francji, Włoch, Czechosłowacji, Węgier i Polski znaleźli się również Tadeusz Kantor, Maria Stangret i Anka Ptaszkowska. Perilli był nie tylko wielkim admiratorem Kantora, ale przede wszystkim partnerem i towarzyszem twórczych poszukiwań. W Vela Luce między artystami nawiązała się przyjaźń, której wyrazem była trwająca blisko dwadzieścia lat korespondencja.

W niespełna rok po spotkaniu na plenerze, Achille Perilli zorganizował pierwsze zagraniczne tournée Teatru Cricot 2 (Festiwal Premio Roma w Rzymie), które – jak wspomina Anka Ptaszkowska – utorowało Kantorowi i jego Teatrowi „triumfalny pochód przez wszystkie kraje i kontynenty”.

Projekt obejmie przekrojową prezentację twórczości Perillego na którą złoży się jego malarstwo, rzeźba, ceramika, grafika, teatr oraz działalność krytyczna i z zakresu teorii sztuki. W prezentacji dorobku uwzględnione zostanie również bogatego, gromadzonego od blisko sześćdziesięciu lat, archiwum artysty.

Organizator: Cricoteka – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Patron medialny: Radio Kraków